TTNet’in, “İstenmeyen reklama son!” mottosuyla lanse ettiği Gezinti servisi, siz internette gezinirken sizin hakkınızda bilgi toplayan bir sistem. TTNet tarafından “Davete onay vermeyen ya da davet penceresini kapatmayı tercih eden kullanıcılar Gezinti servisine alınmıyor.” dense de gerçekte davet penceresini kapatırsanız otomatik olarak sisteme dahil ediliyorsunuz. Bu yüzden “Gezinti, sahip olduğu teknoloji sayesinde kullanıcıların kimliklerini belirlemiyor ve anonim olarak bu hizmeti almalarını sağlıyor.” sözü de inandırıcılığını kaybediyor. Zaten gerçekte de TTNet’e direkt veya çıkan “pop-up” pencere aracılığıyla katılmak istemediğinizi belirtseniz bile bir anda kendinizi sisteme dahil olmuş bulabiliyorsunuz.

Nitekim ben de bugün kendimi bir anda hem kullandığım web tarayıcıları hem de internet hattı için Gezinti servisinde buldum ve bunun üzerine kalıcı bir çözüm bulmam gerektiğine karar verdim. Peki bu Gezinti servisinden nasıl kurtulabiliriz:

Gezinti Servisini Kapatma

1. İlk olarak Gezinti’nin anasayfasından hesabınıza ulaşmanız gerekiyor. Bunun için www.gezinti.com/hesabim linkini kullanabilirsiniz.

Eğer karşınıza çıkan aşağıdaki gibiyse sorun yok, Gezinti servisine henüz dâhil olmamışsınız demektir. Yine de gelecekte de dâhil edilmenizi engellemek için 3. adımı uygulayabilirsiniz.

gez1

 

 

 

 

 

 

Umarım karşınıza çıkan görüntü yukarıdaki gibi olmuştur. Eğer farklysa, ikinci adım:

2. Gezinti’den çıkmak için iki butonu da aşağıdaki gibi “Kapalı” yazısını görecek hâle getirmeniz lazım.

gez2

 

 

 

 

TTNet’in, bu servise sizi de dâhil etmede ne kadar ısrarcı olduğunuzu bu adımda daha net göreceksiniz. Öncelikle arayüz çok kafa karıştırıcı. Mantıken butıonun “Kapalı” yazısı üzerindeyken kapalı olması gerekirken burada tam tersi. Butonun “Açık” yazısı üzerinde olması gerekiyor. Yani yukarıdaki görselde tarayıcı için Gezinti kapalı iken, internet hattı için açık.

İnternet hattı için de Gezinti’yi kapattığınızda size birkaç tane “Emin misiniz?” sorusu gelecek. Bu soruları dikkatli bir şekilde okuyup doğru cevapları verin. Zira TTNet’in oyunları bu sorularda da devam ediyor.

Üstelik bu “Emin misiniz?” sorularına doğru cevap verseniz bile TTNet, sizi servisten hemen çıkarmaya biliyor. O yüzden ilk adımdaki görsele ulaşana kadar 2. adımı uygulamaya devam edin.

İlk iki adımı kullandığınız tüm web taracıyıları (browser) için yapmanız gerekmektedir.

3. Gezinti’yi Engelleme

Bu adım tamamen sizin bilgisayarınızın hosts dosyası üzerinde gerçekleştirilecek. hosts dosyası; işletim sistemlerinin hostname ile IP adreslerini ilişkilendirmede kullandığı dosyadır. Bu dosyada gezinti.com’a Google’ın IP adresini atayacağız. Böylece, Gezinti bizi kendi sayfasına yönlendirmeye çalıştığında işletim sistemi karşımıza Google’ı getirecek. İsteyenler Google yerine başka bir IP adresi de kullanabilirler ve hatta sinirlerine dokunan bütün hostname‘leri bu yöntemle engelleyebilirler.

Bunu yapmak için öncelikle C:\Windows\System32\drivers\etc klasörüne gtmeniz gerekiyor. Daha sonra buradan kullanıcıza hosts dosyasına değiştirme izini vereceksiniz. hosts dosyasında varsa # karakterlerinin altındaki herhangi bir satıra aşağıdaki satırı kopyalayıp kaydettiğinizde işlem tamamlanmış olacak. Nasıl yapacağınızın resimli anlatımını aşağıda görebilirsiniz. Resimlere tıklayarak resimleri büyütebilirsiniz.

173.194.39.233 gezinti.com

gez3

 

gez4

 

gez4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gez4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu adımları gerçekleştirdikten sonra hosts dosyasına yazma ve kaydetme iznine sahip olacaksınız. hosts  dosyasını açın (Size hangi programla açmak istediğinizi soracak, Notepad’i seçin) ve alttaki adımı gerçekleştirin:

gez4

 

 

Sizdeki dosya daha farklı olabilir. Önemli olan kısım IP adresi ve gezinti.com’u # işaretlerinden sonra eklemek.

Ekledikten sonra kaydedin ve güvenlik ayarlarınızı yukarıdaki adımları tekrarlayarak hosts izinlerinde sadece “Okuma ve yürütme” ve “Okuma” tiklenmiş olacak şekilde düzeltip uygulayın.

Diğer işletim sistemlerinde yol farklı olsa da ana mantık yine hosts klasörünü bulup IP-hostname eşleştirmesini değiştirmek olacaktır.